Tukuma
tūrisma informācijas centrs
Sākumlapa

Tukuma tūrisma informācijas centrs
Talsu iela 5, Tukums LV-3101 Latvija
Tālr. +371 63124451, +371 28311557
Fakss: +371 63124451
E-pasts: tic@tukums.lv
Skype: visittukums
Twitter: VisitTukums
 
Tukuma apkārtnes pilis

Ne visu iespējams saglabāt, tomēr muižu ēkas līdz ar vecajām zemnieku mājām dažviet ir vienīgās patiesi vērtīgās un Latvijas laukiem tik raksturīgās celtnes. Muižas vērtējamas ne tikai kā agrāro attiecību forma Latvijas vēsturē, jo tās vienmēr ir noteikušas arī lauku politisko, sociālo un kultūras dzīvi. Tikai tur, kur savulaik bijušas izmitinātas skolas vai kādas citas sabiedriskās iestādes, tās vislabāk ir saglabājušas savu agrāko izskatu un, dažviet, arī interjeru vai tā detaļas. Ne mazums ir arī tādu, kas ir pat atjaunotas un ar savu krāšņumu spēj pārsteigt cilvēkus šodien atkal.

Pilis Tukuma tuvākajā apkārtnē

Tukuma tuvākajā apkārtnē apskatāmas 3 dažādu laiku un stilu muižas un pilis. Tukumā esošā Durbes pils ir viens no labākajiem klasicisma stila paraugiem Latvijā. Turpat, Durbes pils saimniecības ēkā izvietota keramikas darbnīca, kurā ceturtdienās, piektdienās un sestdienās no 10.00 – 17.00 varat iepazīties ar keramiķi Velgu Melni. Ikvienam apmeklētājam šeit ļauts vērot māla trauku tapšanu un pašrocīgi darboties ar mālu. Darbnīca pieņem individuālus dažādu izstrādājumu pasūtījumus un šeit vienmēr iespējams iegādāties oriģinālus suvenīrus.

Netālu esošajā nocietinātajā, 15. gadsimtā celtajā Šlokenbekas muižā zinātkārus ceļotājus gaida Latvijas ceļu muzejs, kas stāsta par Latvijas ceļu tīkla, ceļu nozares un tehnikas attīstību. Muzejā apskatāmas ekspozīcijas "No takas līdz auto maģistrālei", "No laipas līdz iekārtām tiltam", "Ceļu būves tehnika", "Tilti pastkartē", "Zirga vilkmes ceļu būves tehnika", kā arī brīvdabas ekspozīcija - ceļa segumu veidi, ceļa zīmes un caurtekas. Šlokenbekas muižas kalna ratnīcā varat izpētīt zirgu iejūgu un ratu kolekciju, kā arī zirgu vilkmes tehniku ceļu darbiem, bet lejas ratnīcā - dažādus ceļu būves mehānismus. Unikālākā šeit redzamā mašīna ir viens no diviem pasaulē vēl esošajiem angļu firmas “Marshall” tvaika veltņiem, kas ražots 20. gadsimta 20 gados – ar šo veltni uz ceļiem strādāts līdz II Pasaules karam. Muižas velvju zāles lieliski piemērotas banketu un dažādu viesību rīkošanai, turpat atrodas arī pirts un neliels baseins.

Savukārt Jaunmoku pils (1901.) ir krāšņākā Tukuma pievārtē. Tās zālēs izvietotas mākslas izstādes un ekspozīcija, kas veltīta medībām un mežsaimniecībai. No skatu torņa lieliski redzama paugurainā pils apkārtne. Pils vestibilā saglabājusies Rīgas firmas "Celms un Bēms" gatavotā krāsns, uz kuras podiņiem uzgleznoti Rīgas un Jūrmalas 20. gadsimta sākuma skati, kā arī Rīgas pilsētas 700 gadu jubilejas izstādes. Šo zīmējumu autors nav noskaidrots, taču pēc gleznojuma manieres un satura, mākslas zinātnieki spriež, ka tas varētu būt bijis kāds latviešu tautības mākslinieks. Īpaša programma Jaunmoku pilī radīta tieši jaunlaulātajiem – ar ceļojumu Jaunmoku pils meža muzeja valstībā, skatu torņa apskati, kāzu valsi Baltajā zālē un glāzi šampanieša. Pils telpas iecienītas dažādu lielu svinību un pasākumu organizēšanai.

Tukuma tālākās apkārtnes pilis

Savukārt, mazliet attālāk no Tukuma (30 km), ja esat Liepājas šosejas tuvumā, noteikti vērts iegriezties Jaunpils pilī, lai izjusti viduslaiku gaisotni. Bet aptuveni 20 km no Tukuma atrodas Kukšu muiža, kas tiek uzskatīta par izcilu Latvijas muižu arhitektūras paraugu, kur pakāpeniskas evolūcijas gaitā notikusi stilistiska sintēze starp baroku un vēlīno klasicismu. Te saglabājušās 18. gs. vidus melni glazētas podiņu krāsnis un durvis, kā arī vairāki 19. gs. sienu gleznojumi, kas apskatāmi ikvienam interesentam. Valdeķu muižu netālu no Kandavas 1932.gadā ļoti sliktā stāvoklī nopirka Latvijas preses karalis un miljonārs Antons Benjamiņš. Saimnieki toreiz te izveidoja paraugsaimniecību. Šobrīd pilī iespējams svinēt kāzas un rīkot banketus. Daudzās muižās pēc Otrā pasaules kara ierīkotas skolas, kas ļāvis pilīm un kungu mājām saglabāt vismaz savu ārējo izskatu. Tādas ir gan Zemītes muižas pils, kas uzbūvēta ap 1850. gadu, kad ap to izveidots arī parks. Arī Zantes muižas kungu māja ir celta 19. gadsimtā. Vānes muiža kopā ar Aizupi bijusi viens no lielākajiem apkārtnes īpašumiem 19.gadsimtā. Arī Lamiņu muiža pašreizējo izskatu ieguvusi 19. gadsimta vidū, kad to ieguvis Rīgas tirgotājs Fērmanis, kurš lika te uzcelt jaunu kungu māju un ierīkot parku, kas uzskatīts par retu vecfranču un rokoko stila paraugu visā Baltijā. Bet Zentenes muižas pils celta ap 1850. gadu un ir vēlā klasicisma stila paraugs. Uz pārējo klasicisma piļu fona izceļas ar Līvenu dzimtas ģerboni pils zelmenī. Savukārt Brizules muižā nav bijis lepna kunga nama, bet ir ziņas, ka dzīvojamā māja celta 1710. gadā, un vēlāk pārbūvēta.